جلوه های ویژه
جلوه‌های ویژه رایانه ای (Special Effects) یا (VFX) در صنعت فیلم سازی به تصاویری گفته می‌شود که در زمان ساخت فیلم، ساخت آنها مشکل باشد. این صحنه‌ها به صورت واقعی و رئال کار میشوند و همه‌ی آنها توسط بدلکاران، هنرمندان، فیلمبردران و تعدادی متخصصان مواد منفجره و ماکت سازی اجرا شده و با خود دوربین‌ها ضبط می‌شوند و بعضی از آن‌ها بعد از ضبط کار می‌شوند.
جلوه های ویژه به دو دسته‌ی جلوه‌های نوری و جلوه‌های مکانیکی تقسیم می‌شود.
جلوه‌های نوری (که جلوه‌های عکسی نیز خوانده می‌شوند) تکنیک‌هایی هستند که در آن‌ها تصاویر یا فریم‌های فیلم به صورت عکسی ایجاد می‌شوند که این به طریق "درون-دوربینی" و با استفاده از نوردهی چندگانه، ترکیب تصاویر یا فرایند شوفتان است، و یا به طریق فرآیندهای پس از تولید و با استفاده از چاپگر نوری است.
جلوه‌های مکانیکی (که جلوه‌های عملی یا فیزیکی نیز خوانده می‌شوند) تکنیک‌هایی هستند که هنگام فیلمبرداری اصلی به صورت واقعی ضبط می‌شوند. این شامل اشیاء مکانیکی، صحنه‌سازی، مدل‌های مقیاسی، آتش‌بازی و جلوه‌های جوی (ایجاد جلوه‌های باد، باران، مه، برف و ابرهای فیزیکی) می‌شود. ایجاد یک خودرو با حرکت خودکار و یا انفجار یک ساختمان از نمونه‌های جلوه‌ی مکانیکی هستند.
قبل از آن که رایانه‌ها قادر به تولید چنین تصاویری باشند نیز فیلم سازان جلوه‌های ویژه سینمایی فراوانی را می‌ساختند. آنها برای ساخت این جلوه‌ها از مدل‌های گچی، ماکت‌های مقوایی، عروسک‌ها و مدلهای کوچک شده استفاده می‌کردند.البته مفهوم special effects به معنی جلوه‌های ویژه با visual effects به معنی جلوه‌های بصری را نباید با هم اشتباه گرفت. جلوه‌های ویژه آن است که توسط بدلکاران و در میادین به طور واقعی اجرا می‌شوند اما جلوه‌های مجازی با رایانه‌هاانجام می‌شوند.
برای مثال اگر کارگردان شکل خاصی ازابر در آسمان را در نظر داشته باشداما آن شکل در دسترس نباشد از جلوه‌های مجازی استفاده کرده و با رایانه شکل دلخواه را وارد آسمان تصویربرداری شده می‌کنند. اما مثلاً تصادفات واکثر انفجارات را توسط جلوه‌های ویژه با رعایت نکات ایمنی وعلمی واقعاانجام می‌دهند.
انیماتورهای جلوه های ویژه معمولاً پدیده های طبیعی مانند: باران، باد، آتش، سقوط بهمن، گرد و غبار، مایعات، و… را ایجاد و انیمیت می کنند، که این خود نیازمند تسلط به مباحث ذره ای یا Particle System و در مواقعی Script نویسی است.
تیم انیمیشن تکنیکی معمولا روی شبیه سازی حرکات لباس Cloth، موها Hair و جمعیتها Crowd کار می کنند. این هنرمندان را معمولا Effects TD می گویند و در کمپانی های خارج از ایران، با نرم افزار های Hudini و Maya یا با نرم افزار هایی که مختص خود کمپانی است کار می کنند.
افتر افکت
افترافکت  نرم افزاری بسیار قوی جهت ایجاد افکت‌های مختلف روی فیلم است .
افکت هایی مثل تغییرات رنگ، تغییرات نور، ایجاد دوربین مجازی، مونتاژ چند فیلم با هم، حذف بخشی از یک تصویر ویدیویی، ...
و همینطور ساخت انیمیشن با استفاده از ابزارهای رسم شکل و ماسک و متن و ...
ما در این درس در قالب مثال هایی قابلیت‌های این نرم افزار قدرتمند را معرفی میکنیم بعضی از این قابلیت‌ها عبارتند از : گذاشتن افکت برروی متن‌ها و نوشته‌ها ، باز خوانی تصاویر در برنامه، تعریف و ایجاد یک کامپ جدید، تلفیق یا کامپوزیتینگ (انیمیشن یک آبجکت در محیط برنامه هایی مثل 3یا مایا تولید شده و در محیط افترافکت با تصویر بک گراند در چند لایه تلفیق میشود) و تکنیک کروماکی یا استفاده از پرده سبز (اینسرت بک گراندی از جنس مناظر در حال حرکت در پنجره قطار یا خودرو) 
نام کاربری
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام